REGULAMIN ORGANIZACYJNY
ŻŁOBKA MIEJSKIEGO MOTYLKOWY ŚWIAT
W LEGIONOWIE
Żłobek Miejski Motylkowy Świat jest jednostką organizacyjną Miasta Legionowo.
Działa na podstawie:
1) ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2022 poz.1324);
2) statutu Żłobka Miejskiego Motylkowy Świat w Legionowie, nadanego Uchwałą Rady Miasta Nr XL/549/2018 z dnia 28 lutego 2018r.;
3) uchwały Rady Miasta Nr VII/79/2011 z dnia 20 kwietnia 2011 r. w sprawie ustalenia opłat za pobyt dziecka w Żłobku Miejskim Motylkowy Świat w Legionowie;
4) uchwały Rady Miasta NR XV/213/2020 z dnia 29 stycznia 2020 zmieniającej uchwałę w sprawie nadania Statutu Żłobkowi Miejskiemu Motylkowy Świat w Legionowie;
5) niniejszego Regulaminu organizacyjnego, zwanego dalej Regulaminem.
§ 1
1.Regulamin organizacyjny Żłobka określa organizację pracy Żłobka.
2.Postanowienia Regulaminu organizacyjnego określają w szczególności:
1) organizację pracy Żłobka w tym czas pracy Żłobka oraz ramowy rozkład dnia pobytu dziecka w Żłobku oraz obsadę osobową Żłobka;
2) zasady funkcjonowania Żłobka;
3) zakres współpracy ze Żłobkiem oraz dostęp do informacji o rozwoju dziecka, warunkach
i sposobie udzielania świadczeń przez Żłobek – rodziców, opiekunów prawnych lub innych osób, którym sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem, zwanych dalej „rodzicami”;
4) organizację opieki nad dziećmi w Żłobku, w tym:
- a) prawa i obowiązki rodziców;
- b) prawa dziecka;
- c) obowiązki Żłobka w razie śmierci dziecka;
- d) schemat organizacyjny.
I. ORGANIZACJA PRACY ŻŁOBKA
§ 2
1.Żłobek nosi nazwę Żłobek Miejski Motylkowy Świat w Legionowie.
2.Siedziba Żłobka mieści się w Legionowie przy ul. ppłk. Edwarda Dietricha 1
- W strukturze Żłobka funkcjonuje filia w Legionowie przy ulicy przy ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 2 b.
4.Obszarem działania Żłobka Miejskiego Motylkowy Świat jest Miasto Legionowo.
§ 3
1.Żłobek sprawuje opiekę wychowawczą, dydaktyczną i edukacyjną nad dziećmi w wieku od ukończenia 20 tygodnia życia do 3 roku życia, których rodzice lub opiekunowie prawni pracują.
2.Opieka nad dzieckiem może być sprawowana do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko kończy 3 rok życia lub w przypadku, gdy niemożliwe lub utrudnione jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym do 4 roku życia.
3.Żłobek sprawuje opiekę nad dziećmi niepełnosprawnymi uwzględniając rodzaj niepełnosprawności.
§ 4
1.Żłobek jest czynny w dni robocze w godzinach od 7.00 do 17.00.
2.W szczególnie uzasadnionych przypadkach wymiar opieki w Żłobku może być na wniosek rodzica/opiekuna prawnego dziecka wydłużony za dodatkową opłatą.
- Za szczególną sytuację uznaje się m.in.:
1) nagłą zmianę sytuacji życiowej rodzica mającą bezpośredni wpływ na opiekę nad dzieckiem,
2) chorobę rodzica, delegację.
- Żłobek jest czynny przez cały rok z wyjątkiem przerwy urlopowo-remontowej, której termin do wiadomości rodziców/opiekunów prawnych dziecka podaje Dyrektor na podstawie zarządzenia na koniec każdego roku kalendarzowego.
II. ZASADY FUNKCJONOWANIA ŻŁOBKA
§ 5
1.Żłobek spełnia funkcję opiekuńczą, wychowawczą i edukacyjną.
2.Wspomaga indywidualny rozwój dziecka.
3.Świadczy usługi opiekuńczo - wychowawcze i edukacyjne dla dzieci niepełnosprawnych uwzględniając rodzaj niepełnosprawności.
4.W Żłobku realizowany jest roczny plan pracy opiekuńczo – wychowawczej i edukacyjnej uwzględniający rozwój psychomotoryczny dziecka, właściwy do wieku dziecka. Plan przygotowany jest przez opiekunów dziecięcych, specjalistów oraz pielęgniarkę Żłobka oraz zatwierdzany jest przez Dyrektora Żłobka.
5.Dziecko w Żłobku ma zapewnione poszanowanie i ochronę godności osobistej i życzliwą atmosferę.
§ 6
1.Organizacja opieki nad dziećmi w Żłobku obejmuje, zgodnie z normami dla wieku dziecka:
1) zapewnienie dziecku opieki w warunkach bytowych zbliżonych do warunków domowych,
2) wyżywienie,
3) higienę snu i wypoczynku,
4) zagwarantowanie właściwej opieki pielęgnacyjnej oraz edukacyjnej, przez organizowanie i prowadzenie zajęć zabawowych z elementami edukacji, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dziecka w pomieszczeniach i na wolnym powietrzu,
5) prowadzenie zajęć opiekuńczo – wychowawczych i edukacyjnych, uwzględniających rozwój psychomotoryczny dziecka, właściwych do wieku dziecka,
6) działania profilaktyczne, promujące zdrowie,
7) działania na rzecz kształtowania postaw pro społecznych i usamodzielniania,
8) udzielanie doraźnej pomocy medycznej,
9) bieżący kontakt z rodzicami lub opiekunami prawnymi.
- W czasie pobytu dziecka w Żłobku, ma ono zapewnione wyżywienie zgodnie z obowiązującymi normami żywieniowymi. Uwzględniamy żywienie dietetyczne.
- Diety eliminacyjne mogą być realizowane w Żłobku na podstawie zaświadczenia lekarskiego od lekarza pediatry, internisty lub lekarza z poradni specjalistycznej alergologa, gastrologa, endokrynologa itp. począwszy od daty przedłożenia stosownego zaświadczenia w Żłobku do odwołania. Koniec realizacji diety może nastąpić na pisemne oświadczenie rodziców.
- Zalecenia lekarskie, potwierdzone zaświadczeniem lekarskim powinny zawierać jednostkę chorobową oraz wykaz produktów wskazanych i przeciwwskazanych niezbędnych do opracowania właściwej diety eliminacyjnej dla dziecka.
- Żłobek współpracuje z rodzicami poprzez podejmowanie wspólnych działań mających na celu wspieranie prawidłowego rozwoju dzieci.
- Żłobek umożliwia rodzicom uczestnictwo w zajęciach otwartych po wcześniejszym uzgodnieniu z opiekunami grup.
- Dziecko rozpoczynające uczęszczanie do żłobka przechodzi okres adaptacyjny trwający od 2 tygodni do 1 miesiąca.
- Czas pobytu dziecka w Żłobku, w okresie adaptacji, jest stopniowo wydłużany w zależności od potrzeb dziecka.
- W czasie pobytu z dzieckiem w Żłobku obowiązuje zakaz używania telefonów i innych urządzeń multimedialnych.
- Rodzice informowani są przez personel Żłobka o wszelkich niepokojących objawach zachowania się dziecka, tak by ograniczyć lub nie dopuścić do wystąpienia objawów chorobowych u dziecka, a także innych dzieci.
- W przypadku wystapienia objawów w placówce u dziecka takich jak podniesiona temperatura, wysypka, poważniejszy uraz, biegunka, wymioty rodzic informowany jest telefonicznie przez pielęgniarkę lub upowaznionego pracownika przez dyrektora lub kierownika filii. Jednocześnie rodzice lub opiekunowie zobowiązani są do jak najszybszego odebrania dziecka z placówki w chwili zgłoszenia wyżej wymienionych objawów.
- Opiekunowie mają prawo nie przyjąć dziecka do Żłobka, u którego widać wyraźne objawy chorobowe, które były wcześniej zgłaszane rodzicom.
- W uzasadnionych przypadkach (np.:biegunka, temperatura, wysypka) starsza pielęgniarka, kierownik filii i dyrektor żłobka może żądać od rodzica przedłożenia informacji od lekarza o braku przeciwwskazań do uczęszczania dziecka do Żłobka.
- W Żłobku nie podawane są żadne leki, z wyjątkiem doraźnych leków przeciwgorączkowych.
- Na wniosek rodziców, uprawniony personel Żłobka obowiązany jest udzielić rodzicom informacji o stanie psychofizycznym dziecka, a także zauważalnych u dziecka odstępach od norm rozwojowych właściwych dla rówieśników.
§ 7
- Dzieci mogą być odbierane tylko przez rodziców. Za pisemną zgodą rodziców dziecko może być odebrane przez dorosłą pełnoletnią osobę, imiennie upoważnioną.
- Pracownik Żłobka może poprosić rodziców oraz osobę upoważnioną do odbioru dziecka o okazanie dokumentu ze zdjęciem pozwalającego na identyfikację rodzica lub osoby upoważnionej (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport).
- Rodzice przejmują odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego ze Żłobka przez upoważnioną przez nich osobę.
- Pracownicy Żłobka mają prawo odmówić wydania dziecka w przypadku stwierdzenia, że rodzice lub osoba upoważniona do odbioru dziecka nie gwarantują odpowiedniej opieki nad dzieckiem (stany emocjonalne, odurzenie i inne). Wówczas dziecko pozostawia się w Żłobku do momentu przybycia zawiadomionej przez Żłobek innej uprawnionej do odbioru dziecka osoby.
- W przypadku nieodebrania dziecka ze Żłobka przez rodziców lub inną osobę upoważnioną najpóźniej do godziny zakończenia pracy Żłobka, a także w sytuacji nieprzybycia zawiadomionej osoby lub niemożnością skontaktowania się z rodzicami (osobą upoważnioną), Dyrektor, Kierownik filii lub inny pracownik Żłobka zawiadomi najbliższą jednostkę policji.
§ 8
- W przypadku zauważenia u dziecka sińców i innych urazów personel powiadamia pielęgniarkę, kierownika filii i Dyrektora.
2 . Jeżeli uraz wymaga interwencji lekarza, wzywa się pogotowie i powiadamia rodziców dziecka.
- Ze zdarzenia sporządzana jest notatka służbowa.
4 . W przypadku zauważenia u dziecka symptomów mogących wskazywać na stosowanie wobec dziecka przemocy fizycznej (bicia) lub molestowania seksualnego (otarcia, zasinienia), sporządza się notatkę służbową opatrzoną podpisami.
- O sporządzeniu notatki informuje się rodziców dziecka i Dyrektor prosi o złożenie wyjaśnień.
- W przypadku o którym mowa w ust .4 Dyrektor Żłobka obowiązany jest skierować sprawę do najbliższej jednostki policji i złożyć do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
- Do zawiadomienia dołącza się sporządzone notatki.
- Rodzice zobowiązani są do zgłoszenia personelowi Żłobka urazów i zmian widocznych na skórze dziecka, które miały miejsce poza placówką (siniaki, zadrapania, odparzenia, oparzenia, wysypki o podłożu alergicznym itd.).
§ 9
- Dziecko uczęszczające do Żłobka powinno być zaopatrzone przez rodziców w:
1) domowe obuwie (kapcie) z wyjątkiem dzieci w wieku niemowlęcym,
2) pampersy,
3) mokre i suche chusteczki wg potrzeb dzieckazgodnie z ustaloniami z opiekunami z poszczególnych grup,
4) pidżamę,
5) bieliznę osobistą i odzież na zmianę (podpisane),
6) inne artykuły niezbędne do realizacji zadań opiekuńczo wychowawczych i edukacyjnych ustalone z personelem Żłobka.
- Jeżeli dziecko korzysta z urządzeń lub aparatów, które powinno dziecko nosić w czasie przebywania w Żłobku rodzice mogą przekazać je personelowi Żłobka wraz z instrukcją i informacją o zasadach użytkowania i obsługi.
- Zabrania się przyprowadzania dziecka do Żłobka w kolczykach i innej biżuterii, oraz posiadania przez dzieci innych przedmiotów zagrażających bezpieczeństwu dzieci.
§ 10
- Po przyjęciu dziecka do Żłobka, dziecko pozostaje pod stałą opieką fachowego personelu Żłobka przez cały okres, aż do odebrania przez rodziców lub upoważnioną osobę.
- Dzieci przebywające w Żłobku objęte są opieką specjalistów zatrudnionych w Żłobku według potrzeb organizacyjnych ( np. pedagog, psycholog, logopeda, terapeuta Si).
- Sposób sprawowania opieki nad dziećmi w czasie pobytu w Żłobku jest następujący:
1) dzieci w Żłobku przebywają pod opieką opiekunów, którzy organizują im zabawy, zajęcia edukacyjne i wychowawcze zgodnie z realizowanym miesięcznym planem zajęć;
2) opiekun jest w pełni odpowiedzialny za bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne powierzonych dzieci;
3) każdorazowo opiekun kontroluje miejsce przebywania dzieci (bawialnia, sypialnia, szatnia, łazienka) oraz sprzęt i pomoce dydaktyczne;
4) każdorazowo gospodarz budynku kontroluje plac zabaw oraz sprzęt znajdujący się na nim;
5) opiekun opuszczający grupę, informuje drugiego opiekuna o wszystkich sprawach dotyczących wychowanków;
6) opiekun może opuścić dzieci w sytuacji nagłej tylko wtedy, gdy zapewni w tym czasie opiekę innego pracownika Żłobka;
7) obowiązkiem opiekuna jest udzielanie natychmiastowej pomocy dziecku w sytuacji, gdy ta pomoc jest niezbędna;
8) w wypadkach nagłych wszystkie działania pracowników Żłobka, bez względu na zakres ich czynności służbowych, w pierwszej kolejności skierowane są na zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom.
III. ODPŁATNOŚĆ
§ 11
- Pobyt dziecka jest odpłatny i składa się z:
1) opłaty za pobyt (określonej Uchwałą Rady Miasta Legionowo),
2) opłaty za wyżywienie według aktualnie obowiązującej stawki żywieniowej (określonej zarządzeniem Dyrektora Żłobka w sierpniu każdego roku kalendarzowego),
3) opłaty za wydłużony czas pobytu zadeklarowany przez rodzica- wyjątkowe sytuacje (określonej Uchwałą Rady Miasta Legionowo).
- Opłaty należy dokonać do 20-go każdego miesiąca kalendarzowego z dołu w formie przelewu lub przekazu pocztowego na wskazany rachunek bankowy.
- Z powodów organizacyjnych dotyczących odliczania nieobecności za wyżywienia, rodzice winni informować placówkę o każdym zachorowaniu dziecka lub innej przyczynie nieobecności dziecka w Żłobku w sposób wskazany przez Dyrektora, najpóźniej do godziny 8: 00 rano w dniu, kiedy dziecko ma być nieobecne.
- Dzienna opłata za wyżywienie obejmuje przygotowanie 4 posiłków dla dziecka i jest stała niezależnie od czasu pobytu dziecka w Żłobku. Nie dzieli się opłaty na poszczególne posiłki.
- Powyższe opłaty mogą ulec zmianie w przypadku wzrostu kosztów utrzymania dziecka w Żłobku.
IV . WARUNKI NABORU DZIECI DO ŻŁOBKA
§ 12
1.Rekrutację dzieci do Żłobka przeprowadza Dyrektor Żłobka na podstawie zarządzenia w miesiącu kwietniu każdego roku kalendarzowego.
- Szczegółowe zasady przyjęć dzieci do Żłobka określa Regulamin rekrutacji obowiązujący w placówce.
- Rekrutacja uzupełniająca odbywa się przez cały rok w miarę występowania wolnych miejsc w poszczególnych grupach wiekowych.
- W przypadku złożenia przez rodziców dziecka pisemnego oświadczenia o nieobecności dziecka w Żłobku trwającego dłużej niż 3 miesiące, dyrektor Żłobka może przyjąć na miejsce tego dziecka na czas jego nieobecności pierwsze lub kolejne dziecko z listy oczekujących na miejsce w Żłobku, którego rodzice wyrażą wolę zawarcia umowy na okresowe korzystanie ze Żłobka
- Po przeprowadzonej rekrutacji Dyrektor Żłobka przeprowadza analizę zatrudnienia personelu i dostosowuje jego skład do ilości przyjętych dzieci.
ORGANIZACJA PRACY ŻŁOBKA
§ 13
1.W Żłobku tworzy się 7 grup dziecięcych, których pracę nadzoruje zastępca dyrektora i starsza pielęgniarka Żłobka, zgodnie ze schematem organizacyjnym stanowiącym załącznik nr 1 do Regulaminu.
- W Filii Żłobka tworzy się 2 grupy wiekowe, których pracę nadzoruje kierownik Filii Żłobka i starsza pielęgniarka, zgodnie ze schematem organizacyjnym stanowiącym załącznik nr 1 do Regulaminu.
3.Organizację dnia pracy placówki określa ramowy plan dnia ustalony przez Dyrektora z uwzględnieniem wymagań zdrowotnych, rozwoju dziecka oraz świadczeń pielęgnacyjnych, edukacyjnych a także żywieniowych.
- Organizacja Żłobka i obsada osobowa w Żłobku uwarunkowane są:
1) liczbą miejsc organizacyjnych;
2) przyjęciem dziecka niepełnosprawnego, na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności;
3) przyjęciem dziecka wymagającego szczególnej opieki.
- Dyrektor Żłobka wnioskuje do Prezydenta Miasta Legionowo o zwiększenie lub zmniejszenie obsady osobowej w Żłobku, biorąc pod uwagę zapewnienie właściwej opieki nad dziećmi i racjonalne wykorzystanie kadr.
- RAMOWY PLAN DNIA
7:00 – 8:00 - PRZYJMOWANIE DZIECI
8:00 – 8:20 - ŚNIADANIE
8:20 – 8:35 - ZABIEGI PIELĘGNACYJNE
8:35 – 9:30 - ZABAWY Z DZIEĆMI, ZAJĘCIA EDUKACYJNE
9:30 – 9:50 - II ŚNIADANIE
9:50 -10:10 - ZABIEGI PIELĘGNACYJNE
10:10 -11:20 - ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE, RUCHOWE, ZABAWA
11:20 -12:00 - OBIAD, II DANIE
12:00 -12:15 - ZABIEGI PIELĘGNACYJNE
12:15 -14:30 - SEN
14:30 -16:00 - ZUPA, PODWIECZOREK
15:00 -17:00 - ZAJĘCIA Z DZIEĆMI I WYDAWANIE DZIECI RODZICOM
- W Żłobku dla zapewnienia prawidłowej organizacji pracy dopuszcza się łączenie grup.
- Łączenie grup następuje w czasie dyżuru porannego w godz. 07:00 do 8:00 oraz w czasie dyżuru popołudniowego w godz. 16:00 do 17:00. Dyżur zawsze pełni dwóch opiekunów, którzy przyjmują dzieci oraz wydają dzieci rodzicom lub osobom upoważnionym do odbioru dzieci ze Żłobka.
- Dzieci mają możliwość do codziennego korzystania z ogrodu żłobkowego wyposażonego w sprzęty dostosowane do wieku dzieci.
- Zasady korzystania z usług Żłobka określa się w umowie, którą Rodzice/opiekunowie prawni dziecka podpisują najpóźniej pierwszego dnia uczęszczania dziecka do Żłobka.
- Dyrektor ma prawo do skreślenia dziecka z listy uczęszczających do Żłobka w przypadku:
1) zalegania z opłatami, co najmniej 1 miesiąca;
2) nie zgłoszenia się dziecka do Żłobka w terminie do 5 dni od dnia w którym zgodnie z zawartą umową dziecko rozpoczyna korzystanie z usług Żłobka, gdy rodzice nie powiadomią dyrektora Żłobka o przyczynie jego nieobecności;
3 ) nieprzerwanej nieobecności dziecka w Żłobku przez kolejne 10 dni roboczych, chyba, że dyrektor żłobka zostanie poinformowany przez Rodzica o nieobecności dziecka przed upływem tego okresu;
4) na wniosek rodzica, z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia ze skutkiem na koniec miesiąca, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach po uzyskaniu zgody Dyrektora Żłobka przed pierwszym dniem następnego miesiąca;
5) nie stosowania się rodziców do statutu, regulaminu i innych zarządzeń obowiązujących w placówce;
6) zatajenia przez rodziców/opiekunów informacji o stanie zdrowia dziecka mającej wpływ na prawidłowy proces edukacyjno -wychowawczy i bezpieczeństwo dziecka i innych dzieci w żłobku;
7) gdy dziecko swoim zachowaniem zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu innych dzieci.
- O skreśleniu dziecka z listy informuje się niezwłocznie rodziców na piśmie z podaniem przyczyny.
§ 14
1.W Żłobku mogą występować następujące stanowiska:
1) dyrektor Żłobka,
2) zastępca dyrektora Żłobka,
3) kierownik filii,
4) starsza pielęgniarka / starsza położna,
5) pielęgniarka / położna,
6) młodszy opiekun/ opiekun / starszy opiekun,
7) starsza woźna grupowa / woźna,
8) pomoc opiekuna,
9) szef kuchni / kucharka / pomoc kuchenna,
10) sprzątaczka,
11) praczka,
12) konserwator / robotnik gospodarczy,
13) psycholog / pedagog / logopeda / terapeuta si,
14) lekarz pediatra,
15) intendent,
16) dietetyk / starszy dietetyk,
17) główny księgowy / księgowy / starszy księgowy,
18) główny specjalista ds. płac i kadr / ds. księgowości i kadr/ ds. księgowości i administracji / ds. administracyjno – gospodarczych,
19) starszy specjalista ds. płac i kadr / ds. księgowości i kadr/ ds. księgowości i administracji / ds. administracyjno – gospodarczych,
20) specjalista ds. płac i kadr / ds. księgowości i kadr/ ds. księgowości i administracji / ds. administracyjno – gospodarczych / ds. żywienia i zaopatrzenia,
21) starszy referent ds. płac i kadr / ds. księgowości i kadr/ ds. księgowości i administracji / ds. administracyjno – gospodarczych ,
22) samodzielny referent ds. płac i kadr / ds. księgowości i kadr/ ds. księgowości i administracji / ds. administracyjno – gospodarczych,
23) sekretarka,
24) pomoc administracyjna.
2.Pracownicy Żłobka są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.
3.Obowiązki i uprawnienia pracowników Żłobka określają zakresy ich czynności, Regulamin Pracy Żłobka Miejskiego Motylkowy Świat w Legionowie, Kodeks pracy i inne przepisy.
4.Czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wobec pracowników wykonuje Dyrektor.
5.Ilość pracowników w Żłobku, wymiar czasu pracy na poszczególnych stanowiskach uzależniony jest od ilości dzieci przyjętych do Żłobka.
- Dyrektor Żłobka, nie zmieniając struktury organizacyjnej ma prawo łączenia poszczególnych stanowisk w sposób odmienny, o ile zapewnia to racjonalniejsze wykorzystanie kadr i nie narusza w tym zakresie przepisów.
§ 15
1.Pracą Żłobka kieruje Dyrektor odpowiedzialny za jego działalność przy pomocy:
- Zastępcy Dyrektora,
- Starszej pielęgniarki,
- Kierownika Filii,
- Głównego Księgowego.
2.Do głównych działań Dyrektora Żłobka należy w szczególności organizowanie pracy i sprawowanie nadzoru nad podległym personelem w celu zapewnienia dzieciom przebywającym w Żłobku troskliwej, serdecznej, zbliżonej do domu rodzinnego opieki.
3.Dyrektor reprezentuje Żłobek na zewnątrz.
4.Dyrektora Żłobka w razie jego nieobecności zastępuje Zastępca Dyrektora lub osoba posiadająca upoważnienie Dyrektora ze wskazanym zakresem zastępowania.
VI. PRAWA I OBOWIĄZKI RODZICÓW
§ 16
1.Do podstawowych obowiązków rodziców /opiekunów prawnych dziecka należy:
1) przestrzeganie statutu Żłobka,
2) przestrzeganie niniejszego regulaminu,
3) przestrzeganie uchwał i zarządzeń Dyrektora w sprawie ustalenia opłat w Żłobku,
4) przyprowadzanie i odbieranie dziecka ze Żłobka lub przez upoważnioną przez rodziców pełnoletnią osobę zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo,
5) terminowe uiszczanie opłat za:
- pobyt dziecka w Żłobku,
- wyżywienie,
- dodatkową opłatę za pobyt dziecka w żłobku w wymiarze wydłużonym,
6) informowanie o przyczynach nieobecności dziecka w Żłobku.
2.Rodzice dziecka zobowiązani są do przestrzegania doraźnych ustaleń organizacyjnych Dyrektora Żłobka i stosować się do nich.
3.Rodzice dziecka zobowiązani są w miarę możliwości do uczestnictwa w zebraniach rodziców organizowanych w Żłobku.
4.Rodzice mają prawo do:
1) uzyskiwania na bieżąco rzetelnej informacji na temat swojego dziecka,
2) uzyskiwania porad i wskazówek od opiekunów i specjalistów zatrudnionych w żłobku (psycholog, logopeda, terapeuta Si) w rozpoznawaniu przyczyn i trudności wychowawczych oraz doborze metod udzielaniu dziecku pomocy,
3) wyrażania i przekazywania opiekunom i Dyrektorowi Żłobka wniosków z obserwacji pracy Żłobka,
4) kierowanie do personelu Żłobka uwag mających na celu troskę o dobro dziecka,
5) rodzice dziecka mogą włączać się w organizację imprez okolicznościowych organizowanych dla dzieci w Żłobku.
VII. PRAWA DZIECKA
§ 17
1.Dziecko ma prawo w szczególności do:
1) równego traktowania,
2) akceptacji takim, jakie jest,
3) opieki i ochrony,
4) poszanowania godności osobistej, intymności i własności,
5) wysłuchania i w miarę możliwości uwzględniania zdania i życzeń,
6) nietykalności fizycznej,
7) ochrony przed wszelkimi formami wyrażania przemocy fizycznej i psychicznej,
8) poszanowania tradycji kulturowej i religijnej z poszanowaniem zwyczajów,
9) zabawy i wyboru towarzyszy zabaw,
10) doświadczania konsekwencji własnego zachowania ograniczonego względami bezpieczeństwa własnego i innych,
11) aktywnego kształtowania kontaktów społecznych i otrzymywania w tym pomocy,
12) odkrywania, pobudzania i wzmacniania własnego potencjału twórczego,
13) odwiedzin rodziców w czasie pobytu w Żłobku ustalonym wcześniej z Dyrektorem Żłobka.
VIII. RADA RODZICÓW
§ 18
1.W Żłobku może być utworzona Rada Rodziców, która reprezentuje ogół rodziców dzieci uczęszczających do Żłobka i Filii Żłobka.
2.Rada rodziców uchwala Regulamin swojej działalności w oparciu o przepisy Ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do trzech lat.
IX. OBOWIĄZKI ŻŁOBKA W RAZIE ŚMIERCI DZIECKA
§ 19
- W razie śmierci dziecka podczas pobytu w Żłobku, Żłobek ma obowiązek niezwłocznie powiadomić:
1) pogotowie
2) komendę policji,
3) rodziców/opiekunów prawnych dziecka.
2.Na żądanie rodziców Żłobek ma obowiązek udostępnić do wglądu dokumentację wewnętrzną w zakresie wpisów dotyczących dziecka.
X. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 20
1.Rodzice oddający swoje dzieci pod opiekę Żłobka zobowiązani są do zapoznania się i przestrzegania niniejszego regulaminu.
2.Regulamin organizacyjny Żłobka podlega przedłożeniu Prezydentowi Miasta Legionowo do zatwierdzenia.
- Regulamin wchodzi w życie na podstawie Zarządzenia Dyrektora Żłobka Miejskiego Motylkowy Świat w Legionowie.
Schemat organizacyjny.pdf (604 KB)